Android aplikace: 50 řečí - 50 languages

cena: zdarma
jazyk: česky
platforma: android, iOS

Jednou ze zajímavějších aplikací je výuková aplikace 50 řečí (v originále 50 Languages), která je rozšířena i pro Českou republiku. Až na pár textů je aplikace po přepnutí do českého rozhraní celá přeložená a lze se v ní snadno orientovat zejména kvůli jednoduchému menu. Nespornou výhodou používání této aplikace je fakt, že je zcela zdarma. Aplikace v podobě verze “zdarma” nabízí až 30 lekcí, ke kterým má uživatel snadný přístup. Nicméně je zde možnost podpořit autory aplikace a po zakoupení rozšíření (sada se všemi jazyky vás přijde na necelých 10$ nebo jednotlivé rozšíření po 3$ za jazyk) vám aplikace nabídne až 100 lekcí.

Na začátku mě překvapila hlavně rozmanitost jednotlivých možností této aplikace. Moje očekávání bylo spíše opatrné, ale autoři mě rozhodně nejednou mile překvapili. Zvolil jsem tedy oba jazyky - angličtinu a češtinu a vrhl se na testování. Postupně jsem tedy ozkoušel jednotlivé položky menu a musím konstatovat, že se tato aplikace autorům opravdu povedla. Přestože se počítá spíše jen se začátečníky a pro pokročilé aplikace tolik novinek nepřinese, můžu s klidem potvrdit, že jde o velmi povedenou aplikaci a je velmi vhodná pro začátečníky.

Aplikace obsahuje následující položky v menu:
 • Frazeologický slovník
 • Alphabet
 • Čísla 1 až 100
 • Slovník
 • Slovní hra
 • Najděte protiklady
 • Jazykový a geokvíz
 • Stáhněte si dvojjazyčné audio nahrávky
 • Přeložit
 • Places of interest
 • Vyberte jazyky
 • Studijní plán
 • Vaše Skóre
 • Emergency numbers
 • Další

Frazeologický slovník

První položkou v obsahovém menu je frazeologický slovník, který je velmi šikovným pomocníkem zejména při kontrole správné výslovnosti jednotlivých slovíček. Na výběr je zde více lekcí, kde každá z lekcí obsahuje několik kategorií. Jednotlivé kategorie pak obsahují fráze. Po spuštění přehrávání audio stopy se po uživateli očekává, že frázi zopakuje a po nahrání jeho fráze vyhodnotí, zda byla jeho výslovnost dané fráze správná.

Alphabet

Základním kamenem každého jazyka jsou znaky, které tvoří abecedu. Ta v této aplikaci rozhodně nesmí chybět a proto ji autoři též zahrnuli. Po otevření abecedy, kde na vás čeká celá obeceda složená ze znaků zvolených jazyků, máte možnost rozkliknout jednotlivé znaky a poslechnout si správnou výslovnost. Dále je v této části i možnost otestovat své znalosti abecedy prostřednictvím poslechového cvičení.

Čísla 1 až 100

V této položce menu máte možnost naučit se číslovky od jedné až do jednoho sta. Každá číslovka je doprovázena i zvukovou ukázkou správné výslovnosti slovíčka. Dále je zde i test, kde se naučíte pozorumět číslovkám v podobě textu. Nakonec si můžete vyzkoušet i poslechové cvičení.

Slovník

Ve slovníku se nachází přes čtyřicet kategorií, kde každá z kategorií nabízí čtyři možnosti. První možností je zobrazení slovíček v podobě obrázků s popisem. Druhou možností je pak seznam slovíček dané kategorie. Následují dvě sekce s porozuměním textu a porozuměním poslechu.

Slovní hra

Tato položka obsahuje dvě hry, z nichž jedna je hledání chybějícího slova a druhá je “chyť slovo”. První z her je hra na zapamatování si obsahu několika obrázků (možno nastavit) za určitou dobu. Po uplynulé lhůtě některý z obrázků zmizí a vaším úkolem je najít správné slovo na spodní části obrazovky, které odpovídá zmizelému obrázku. Druhá hra je malinko postřehová. Vaším úkolem je kliknout na správné téma, kte kterému patří padající slovíčko.

Najděte protiklady

Další hry spočívají v hledání protikladů. V nabídce máte na výběr podstatná jména, slovesa a přívlastky. Jednoduchým přesunováním slovíček z pravé části k levé splníte úkol.

Jazykový a geo kvíz

V této části máme možnost si opět zahrát. Na výběr máme z pěti kategorií a v každé něco konkretního hledáme - vlajky, stát, hlavní města, jazyk či informace o světě.

Stáhněte si dvojjazyčné audio nahrávky

Možnost stáhnutí zvukových stop pro jednotlivé lekce.

Přeložit

Tlačítko s přímým odkazem na stránku s online překladačem od Google

Places of interest

Další zajímavou položkou z obsahu jsou body zájmu, tedy místa o která by jste mohli mít zájem poblíž určené lokality. Aplikace spolupracuje s Google maps a dle nastavení filtru, ve kterém je mnoho možností se vám na mapě zobrazí body zájmu. Pokud například budete v cizím městě a budete chtít navštívit nějakou památku, či občerstvení, jednoduše vyhledáte lokalitu na mapě a zobrazíte potřebná místa. Tyto místa se vám samozřejmně zobrazí pokud jste připojení k internetu.

Vyberte jazyky

Zde máte možnost výběru jazyku, který máte zájem se naučit a jazyku, který ovládáte. V nabídce je více jak padesát možných jazyků

Studijní plán

Možnost uložení si slovíček, které si chcete zopakovat. Jednoduchým uložením dojde k zobrazení vybraných slovíček v tomto studijním plánu.

Vaše skóre

Po vyplnění testu a zodpovězení deseti testových otázek obdržíte skóre. V této sekci si všechny výsledky můžete kontrolovat.

Emergency numbers

V této části aplikace máte možnost zjistit čísla pro stav nouze prakticky ve všech zemích světa. Informace jsou rozšířeny o státní vlajku a kód dané země.

Další

Poslední položkou v obsahu je “další”, což představuje další menu, ve kterém jsou kliknutelné odkazy na wikipedii s dotazem na slovo “angličtina”, informace o používané výslovnosti, možnost smazání audio nahrávek a jednotlivých stažených archivů, nastavení hlasitosti aplikace a velikosti textu, pomoc s aplikací, tisk údajů o aplikaci, možnost zakoupení knih a disclaimer.

Odkaz na aplikaci na Google Play - 50 Řečí

Popis aplikace z Google Play

www.50languages.com obsahuje 100 lekcí, které se hodí i pro začátečníka. Tato aplikace zdarma mám 30 lekcí. Naučíte se krátké věty nazpaměť, věty, které skutečně potřebujete. 50languages pomůže v jedné řeči krátkodobě bez chyb mluvit. Obsahuje základní slovní zásobu k okamžitému použití. Gramatiku nepotřebujete. 50languages odpovídá evropské úrovni A1 a A2 a hodí se nejen pro všechny žáky základních a středních škol, nýbrž i pro dospělé, kteří chějí své školní znalosti osvěžit. 50languages je vydáno již v 40 jazycích a je používáno na 1600 jazykových školách: například německy-anglicky, anglicky-španělsky, španělsky-čínsky atd. Náš cíl je 50 řečí bezplatně nabízet. 100 lekcí v 50 jazycích obsahuje běžné situace na dovolené, v hotelu, restauraci, u doktora, jak oslovit cizího člověka nebo u banky a pomůže rychlé a snadné naučení cizí řeči. Učíte se jednoduše s vaším mp3-přehrávačem když čekáte na autobus, v čekárně u lékaře nebo při jízdě autem. Nejlepší je se naučit jednu lekci denně a pravidelně opakovat. 50languages vám usnadní poznat cizí kulturu a rozumět jejím obyvatelům.